Instrukcja tworzenia i edycji schematów elektrycznych.
Dzięki programowi EDS możemy w prosty sposób przygotować czytelny schemat elektryczny projektowanej rozdzielnicy.
Po przygotowaniu projektu 3D można uzupełnić go o schemat elektryczny. Żeby to zrobić klikamy na zakładkę schematu elektrycznego.
Po przełączeniu zakładki pojawi się okno schematu. Wszystkie aparaty elektryczne użyte w projektancie 3D będą przedstawione jako symbole.
Elementy możemy dowolnie ustawić na karcie schematu przeciągając je i upuszczając w wybranym miejscu.
Symbole na schemacie można obracać. W tym celu wystarczy kliknąć na przyciski obrotu. Każde kliknięcie powoduje rotacje symbolu o 45 stopni.
Po rozmieszczeniu elementów możemy przystąpić do rysowania połączeń elektrycznych. W tym celu wybieramy przycisk dodawania przewodu.
Żeby wykonać połączenie klikamy na wiązanie symbolu. Dla ułatwienia po najechaniu kursorem na dostępny punkt połączenia zostanie on oznaczony na żółto.
Po kliknięciu na wiązanie pojawi się przewód. Kolejne kliknięcia na schemacie powodują powstanie punktów w których załamuje się linia połączenia.
Zaznaczamy kolejne punkty łącząc symbole. Żeby zakończyć przewód można wcisnąć klawisz ENTER lub przycisk OK w pasku narzędziowym. Dwukrotnie kliknięcie LPM również kończy operacje.
Przewody po ułożeniu można nadal edytować. Zaznaczone połączenie można przeciągać za widoczne uchwyty.
Program daje możliwość zaznaczenia przewodów ochronnych. W tym celu ponownie używamy funkcji dodaj przewód, następnie z paska narzędziowego wybieramy typ: szyna PE/PEN.
Następnym krokiem będzie wybranie poprzez kliknięcie, miejsc początku i końca szyny PE/PEN.
Schemat możemy dodatkowo uzupełnić o symbole zasilania, odejść i uziemień. Żeby z nich skorzystać klikamy na przycisk dodawania symboli elektrycznych i wybieramy odpowiedni typ z listy. Następne przeciągamy go do okna projektanta.
W programie mamy również możliwość rysowania bloków. Funkcja jest pomocna podczas dzielenia schematu na sekcje i przygotowaniu opisów. Żeby narysować blok wciskamy przycisk jego dodawania a następnie zaznaczamy obszar który ma obejmować.
Część aparatów elektrycznych ma możliwość ustawiania parametrów takich jak prąd znamionowy, typ przyłącza. Po zaznaczeniu elementu wchodzimy w zakładkę właściwości i wybieramy interesujące nas parametry.
Na schemacie możemy również umieszczać dowolne opisy. Żeby wprowadzić tekst wciskamy przycisk dodawania etykiet. Następnie poprzez kliknięcie wybieramy miejsce dla tekstu i wprowadzamy go z klawiatury.
W pasku narzędziowym pojawi się okno dostępnych opcji. Możemy w nim ustawić rodzaj i wielkość czcionki, obrót oraz wyrównanie dla dłuższych tekstów.
Gotowy schemat możemy dodatkowo uzupełnić np. o oznaczenia przewodów i typ złącza.